Historie

Františkův rybník byl založen za doby Lichtensteinů za účelem pěstování ryb. V této době byl vybudován lesní potok který měřil několik kilometrů a napájel rybník. Rybník měl zhruba 8 ha. Za doby totality ležel až za ostnatými dráty a byl obhospodařován Lesy ČSR a vojáky.

V šedesátých letech byl taky naposledy zbaven bahna a vyčištěn. V té době měl Františkův rybník nejčistější vodu široko daleko a chodila se sem koupat celá nedaleká část Břeclavi. Od té doby to šlo už jenom z kopce. Rybník se každý rok vypouštěl, lesní potok nikdo nečistil a ten zanikl. To mělo za následek postupné zarůstání rybníka rákosem. Po revoluci byl rybník přidělen Lesům ČR a ty pokračovaly v nasazeném trendu. Rybník na tom byl čím dál hůř. Vadní plocha se zmenšila díky zarůstání rákosem asi o 3 ha.

V roce 1994 zde byla založena rezervace. A v roce 2000 získal Františkův rybník do soukromého vlastnictví pan Antonín Nešpor. To byl zlom v historii tohoto bohem zapomenutého kusu přírody. Nynější vlastník záhy začal rybník a okolí čistit, začalo se pracovat na odbahnění. Paradoxně byly tyto aktivity brzděny a blokovány všelijakými ekologickými organizacemi, což rybníku určitě neprospělo.

Teprve po několika letech úsilí se podařilo sehnat povolení a práce mohly konečně začít na plno. Přijel velký bagr a začal jednu celou stranu rybníka čistit od rákosu. Toho tu bylo místy i 30 metrů do hloubky. Po týdenní horečné práci bylo hotovo. Výsledek byl až nad očekávání dobrý. Pohled který se mám naskytl byl nádherný. Krásný velký rybník který se zvětšil asi o 1 Ha. Nakonec se postavily mola a nějaké to zázemí a mohlo se začít.

Přejít nahoru